Past Annual Meetings

2011
Houston, Texas
SEPM Organizing Committee:
Morgan Sullivan - Vice Chair
Barrett Dixon- Oral Sessions Chair
Michael Pyrcz- Poster Sessions Chair
Kirt Campion - Field Trip
Art Donovan - Programs Chair
Howard Harper - Sponsorship Chair
Research Symposium:
Source-to-Sink:  Evaluating the Significance of Interdependence of Depositional Systems.


2010
New Orleans, Louisiana 
SEPM Organizing Committee:
Michael Blum - Vice Chair
John Suter- Oral Sessions Chair
John Holbrook- Poster Sessions Chair
Mark Kulp - Field Trip
Vitor Abreu - Short Course Chair
Md. Royhan Gani- Awards Chair
Michael Blum - Sponsorship Chair
Research Symposium:
Source-to-Sink Analysis of Clastic Depositional Systems: Models and Applications; O. Martinsen and W. Helland-Hansen, convenors



2009
Denver, Colorado
SEPM Organizing Committee:

David Budd - Vice Chair
Rick Sarg- Oral Sessions Chair
Dave Eby- Poster Sessions Chair
Gus Gustason- Field Trip and Short Course Chair
Tim Farnham and Stephanie Gaswirth- Awards Co-Chairs
Research Symposium:
Source-to-Sink Analysis of Clastic Depositional Systems: Models and Applications; O. Martinsen and W. Helland-Hansen, convenors

2008
San Antonio, Texas
SEPM Organizing Committee:

Janok Bhattacharya- Vice Chair
John Holbrook- Oral Sessions Chair
Beverly DeJarnett- Poster Sessions Chair
Stephen Ruppel- Field Trip and Short Course Chair
Mike Nault- Awards Chair
Research Symposium:
Paleoclimate: Implications for Stratigraphic Interpretation and Modern Climate Change; H.R. Lane and M. Perlmutter, convenors

2007
Long Beach, California
SEPM Organizing Committee:

Paul M. (Mitch) Harris - Vice Chair
Morgan Sullivan - Technical Program and Oral Session Chair
Frank Corsetti - Poster Session Chair
Kenn Ehman - Field Trip and Short Course Chair
Jean Hsieh - Awards Chair
Research Symposium:
Changing Paradigms in Carbonates; E. Rankey, V.P. Wright and N.P. James, convenors

2006
Houston, Texas
SEPM Organizing Committee:

John Snedden - Co-Vice Chair
Brad Prather - Co-Vice Chair
Denise Butler - Oral Sessions Chair
Laura Zahm - Poster Sessions Chair
Ron Waszczak - Field Trip and Short Course Chair
Laura Banfield - Awards Chair

Research Symposium:
The Significance of Mass Transport Deposits in Deepwater Environments; C. Shipp, P. Weimer and H. Posamentier, convenors

2005
Calgary, Alberta, Canada
SEPM Organizing Committee:

Brian Zaitlin - Co-Vice Chair
Robert Dalrymple - Co-Vice Chair
Guy Plint - Oral Programs Chair
James MacEachern - Poster Sessions Chair
Cindy Riediger - Short Course Chair
Dave Eberth - Field Trip Chair
Jeff Lukasik - Core Display Chair
Lisa Griffith - Awards Chair
Bruce Schultz - Sponsorship Chair

Research Symposium:
Transportation, Accumulation, Colonization, and Stratigraphic Organization of Muddy Sediment;, J. Schieber, C.A. Nittrouer, and R. Dalrymple, convenors

2004
Dallas, Texas
SEPM Organizing Committee:

Scott Tinker - Vice Chair
Lesli Wood - Technical Program Chair
John Suter - Oral Program Chair
Denise Stone - Poster Program Chair
Beverly Blakeney-DeJarnett - Short Course Chair
Laura Zahm - Awards Chair
Research Symposium:
Clastic Facies Models Revisited; H. Posamentier and R. Walker, convenors

2003
Salt Lake City, Utah
SEPM Organizing Committee:
Raymond Levey - Vice Chair
Paul Sikora - Technical Program Co-Chair
Charles Stuart - Technical Program Co-Chair
Doug Ekart - Field Trip Chair
Brad Ritts - Poster Chair
Research Symposium:
Processes and Images of Incised Valley and Lowstand Deposits; R. Tillman and R. Dalrymple, convenors

2002
Houston, Texas
SEPM Organizing Committee:
John B. Anderson - Co-Vice Chair
David K. Davies - Co-Vice Chair
William Morgan - Technical Program Chair
Robert Pascoe - Poster Session Chair
Arthur Saller - Field Trip and Short Course Chair
Kenneth C. Abdulah - Technical Topics Co-Chair
Vitor Abreu - Technical Topics Co-Chair
William Almon - Technical Topics Co-Chair
Steven Bachtel - Technical Topics Co-Chair
Barry Katz - Technical Topics Co-Chair
C. Hans Nelson - Technical Topics Co-Chair
Ron Waszczak - Technical Topics Co-Chair

Research Symposium:
Modern Seafloor Swath and Subsurface Seismic 3-D Images: Implications for Deep-Water Systems Models and Deep-Water Plays; H. Nelson, P. Weimer, and D.R. Pyles, convenors

2001
Denver, Colorado
SEPM Organizing Committee:
Janet Pitman - Vice Chair
Donna Anderson - Technical Program Chair
John Webb - Field Trip Chair
David Wheeler - Oral and Poster Awards Chair
Research Symposium:
2001: A Delta Odyssey; K. Shanley and P. McCabe, convenors

2000
New Orleans, Louisiana
SEPM Organizing Committee:
Brian J. O'Neill - Vice Chair
Bruce Robertson - Technical Program Co-Chair
Sarah Zellers - Technical Program Co-Chair
Wilfred Bodden - Poster Session Chair
Steven Krause - Best Paper Award Chair
Conrad Allen - Best Poster Award Chair
Harry Roberts - Field Trips Coordinator
William Busch - Short Course Coordinator

Research Symposium:
25th Anniversary of Seismic Stratigraphy; A.J. Pulham and A.D. Donovan, convenors

1999
San Antonio, Texas
SEPM Organizing Committee:
Robert Freed - Vice Chair
William Galloway - Technical Programs Chair
Wan Yang - Technical Topics Chair
Susan Hovorka - Awards Chair
R.P. Major - Poster Session Chair
Janok Bhattacharya - Field Trips Chair
John Holbrook - Sponsorship Chair
Research Symposium:
Seafloor Alteration of Marine Carbonates; C.R. Glenn, N.P. James and P.A.Scholle, convenors

1998
Salt Lake City, Utah
SEPM Organizing Committee:
Marjorie Chan - Vice Chair
Allan Ekdale - Technical Program Chair
Roy Adams - Technical Topics Chair
Paul Anderson - Poster Session Chair
Mary K. Harris - Poster Presentation Award Chair
Robert Oaks, Jr. - Oral Presentation Award Chair
Thomas Morris - Field Trips Chair
Research Symposium:
Synsedimentary Tectonic Control of Sequence Stratigraphy; C. Busby and L. Krystinik, convenors

1997
Dallas, Texas
SEPM Organizing Committee:
Lee Krystinik - Vice Chair
John Snedden - Technical Program Chair
Keith Conrad - Technical Topics Chair
Kristian Soegaard - Poster Session Chair
Gerald Drake - Field Trips Co-Chair
Lawrence Weber, Jr. - Field Trip Co-Chair
Beverly Blakeney-DeJarnett - Consultant
Research Symposium:
Application of Sequence Stratigraphy to Carbonate Reservoirs and Outcrops; P.M. Harris and A. Saller, convenors

1996
San Diego, California
SEPM Organizing Commitee:
John Cooper - Vice Chair
Eugene Fritsche - Technical Program Chair
William Bilodeau - Poster Sessions Chair
Patrick L. Abbott - Field Trip Chair
Stanley Finney - Oral Presentation Award Chair
William Schweller - Poster Presentation Award Chair
Research Symposium:
Sequence Stratigraphy of Tectonically Active Basins; R.J. Dorsey, S.A. Graham and J.A. May, convenors

1995
Houston, Texas
SEPM Organizing Committee:

John B. Anderson - Vice Chair
Edward McFarlan, Jr. - Technical Program Chair
Nancy Engelhardt-Moore - Field Trip Chair
Michael J. Nault - Oral Presentation Award Chair
William R. Almon, IV - Clastic and Carbonate Co-Chair
Sheila C. Barnett - Paleontology Co-Chair
Susan Longacre - Carbonates and Evaporites Co-Chair
Frank D. Mango - Organic Chemistry Co-Chair
Keith W. Shanley - Clastic Deposits Co-Chair
Stephen M. Greenlee - Sequence Stratigraphy Co-Chair
Research Symposium:
Stratal Architecture, Relative Sea Level, and Exploration/Exploitation Significance; H.W. Posamentier and G.P. Allen, convenors

1994
Denver, Colorado
SEPM Organizing Committee:
Walter E. Dean - Vice Chair
Janet K. Pitman - Technical Program Chair
David Budd - Poster Sessions Chair
Samuel Johnon - Field Trip Coordinator
Richard Moore - Oral Presentation Award Chair
James C. Peterson - Poster Presentation Award Chair
Research Symposium:
Sequence Correlatability and Sea-Level Behavior Over Time; Peter Vail, Walter Wornadt, Jan Hardenbol, J.L. Pindell and W.C. Pittman, convenors

1993
New Orleans, Louisiana
SEPM Organizing Committee:
Brian J. O'Neill - Vice Chair
Allan Melillo - Technical Program Chair
William C. Ward - Poster Sessions Chair
William H. Busch - Poster Presentation Award Chair
Patricia Santagrossi - Oral Presentation Award Chair
Research Symposium:
Geochronology, Time Scales and Correlation: Framework for a Historical Geology; William Berggren, Dennis Kent and Jan Hardenbol


Latest Tweets View Twitter Feed Congratulations to our first drawing winner Bill Little! Come see how you can win your own Amazon Fire TV Stick,... https://t.co/vf0jHneY2g 9/25/2016 7:15:50 PM Update your member information for SEPM drawings! #GSA2016 https://t.co/NLQOi7hO1J 9/25/2016 4:54:19 PM Carson Rufledt! Winner of a free years membership! https://t.co/c46OfZHxPD 9/25/2016 4:25:39 PM